Akcje ZE PAK w mBanku i MultiBanku

Korzystając z usług mBanku lub MultiBanku można aktywować usługę maklerską. Z alternatywy tej korzysta bardzo wielu zadowolonych klientów. Z myślą o nich oraz ich komforcie finansowym i optymalnym inwestowaniu, pojawiła się możliwość zapisów na akcje Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Jest to pierwsza publiczna oferta spółki Skarbu Państwa w tym roku. Ostatnia miała miejsca e w czerwcu 2011 r.

Grupa ZE PAK znajduje się na piątym miejscu w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w kraju pod względem zainstalowanych mocy wytwórczych oraz ilości wytwarzanej energii elektrycznej. W skład grupy wchodzą cztery elektrownie: Elektrownia Pątnów II, Elektrownia Pątnów I, Elektrownia Konin i Elektrownia Adamów oraz dwie kopalnie węgla brunatnego: Adamów i Konin.

Jak wynika z prospektu emisyjnego, każdy inwestor zainteresowany akcjami spółki ZE PAK może złożyć jeden zapis na maksymalnie 750 walorów. Oznacza to, że przy maksymalnej cenie emisyjnej wynoszącej 33 zł. osoba ta może nabyć papiery wartościowe na łączną kwotę 24,75 tys. zł.

 W porównaniu z ostatnimi prywatyzacjami jest to dużo więcej. W przypadku ofert publicznych zazwyczaj wartość pakietu akcji dostępnych dla inwestora indywidualnego sięgała ok. 10 tys. zł. Tyle też najczęściej wynosiła średnia wartość akcji zakupionych przez naszych klientów. Zwykle składają oni bowiem zlecenia na maksymalną liczbę papierów, tak było np. podczas zapisów na akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Banku Gospodarki Żywnościowej. Przewidujemy, że również tym razem będzie podobnie – wyjaśnia Daniel Matuszak, ekspert Wydziału Produktów Inwestycyjnych mBanku i MultiBanku.

W procesie prywatyzacji ZE PAK, planowany pakiet akcji przeznaczonych dla osób indywidualnych docelowo będzie stanowić do 15 proc. całości oferty, czyli 3,9 mln papierów. Należy jednak zaznaczyć, że w prospekcie emisyjnym przewidziano ewentualną możliwość zwiększenia tej puli do 25 proc. Podstawowym warunkiem jest zainteresowanie produktem finansowym wśród potencjalnych nabywców i inwestorów. Debiut spółki na giełdzie planowany został na 30 października br.

Klienci mBanku i MultiBanku, którzy posiadają aktywną usługę maklerską i chcą wziąć udział w zapisach, powinni najpóźniej do 19 października br. (do godziny 23:59) złożyć zapis w serwisie transakcyjnym. Jest to warunek konieczny, by móc skorzystać z oferty. Dyspozycje przyjmowane są także za pośrednictwem mLinii oraz multilinii, a w przypadku MultiBanku także w jego placówkach terenowych. Prowizja maklerska za zlecenia dotyczące spółki ZE PAK wynosi 0,19 proc. i jest jedną z najniższych na rynku.

 

Podobne wpisy:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>