Jak zarobić na Euro 2012?

Wyznaczenie Polski na organizatora Mistrzostw Europy w 2012 roku to szansa na duże zyski dla wielu branż. Jak jednak na Mistrzostwach może zarobić przeciętny Kowalski?

Jeżeli nie masz firmy budowlanej, hotelu, nie chcesz stać z pączkami przed stadionem, a chcesz zarobić na Euro 2012… zainwestuj w fundusz.

Niedawno UnionInvestment uruchomiło nowy subfundusz – UniAkcje: Mistrzostwa Europy 2012. Propozycja skierowana jest do osób chcących partycypować w zyskach, jakie przyniesie polskim i ukraińskim firmom organizacja Mistrzostw Europy w 2012 roku. Więcej informacji na temat funduszu tutaj. Przyjrzyjmy się jednak bliżej ryzyku inwestycyjnemu związanemu z tym funduszem.

Subfundusz „UniAkcje: Mistrzostwa Europy 2012″ znajduje się pod parasolem UniFundusze FIO, co umożliwia dokonanie w dowolnym momencie konwersji na jednostki innego subfunduszu, np. o mniejszym ryzyku inwestycyjnym, bez utraty 19% wypracowanego zysku.

Subfundusz, inwestuje środki przede wszystkim w akcje spółek Europy Środkowo-Wschodniej, które należą do branż potencjalnie partycypujących w korzyściach związanych z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Przede wszystkim, lokaty Subfunduszu będą stanowić akcje spółek z branż: budowlanej oraz powiązanych tj.: produkujących materiały budowlane, konstrukcje, branża turystyczno-wypoczynkowa (hotele, linie lotnicze, usługi transportowe, bary, restauracje, usługi rekreacyjne), oraz konsumpcyjna (napoje, żywność, tekstylia).

Jednocześnie, jak sama nazwa funduszu wskazuje, pieniądze zainwestowane w ten fundusz powinny być „zamrożone” przynajmniej na 5 lat – do Mistrzostw w 2012 roku.

Argumenty na „tak”, rekomendujące zakup jednostek uczestnictwa w tym funduszu:

 • Fundusz inwestuje w branże, które „zbiorą śmietankę” z ME 2012
 • notowania funduszu w ciągu kilku dni istnienia skoczyły już o blisko 4% (20-24 września 2007)
 • Fundusz inwestuje w branżę turystyczną, która rozwija się niezależnie od z ME 2012, jednak Mistrzostwa mogą przyspieszyć ten rozwój
 • możliwość konwesji na inny subfundusz bez utraty zysku (fundusz parasolowy)
 • bezpłatny zakup jednostek uczestnictwa w SFI mBanku

Argumenty na „nie”, odradzające zakup jednostek uczestnictwa:

 • zgodnie z „Przepowiednią Bogatego Ojca”, w ciągu najbliższych 5 lat czeka nas krach na giełdzie spowodowany załamaniem systemu emerytalnego, jednak trudno powiedzieć w jaki sposób dotknie on branże, w które inwestuje ten fundusz
 • na razie w Polsce niewiele dzieje się w związku z Euro 2012 – jeżeli dalej tak będzie, może zostać nam odebrany ten zaszczyt

PS. Aby bezpłatnie zainwestować w fundusz za pośrednictwem SFI mBanku, musisz mieć najpierw (również bezpłatne) eKONTO.

 

Podobne wpisy:

 • Brak podobnych wpisów

One Response to “ “Jak zarobić na Euro 2012?”

 1. jeremyalien pisze:

  Na razie zamiast inwestować na gpw od tygodnia czekam na finalizację otwarcia eKonta…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>