Z czym się wiąże kredyt hipoteczny?

Budując dom lub kupując mieszkanie wiele osób korzysta z kredytu lub pożyczki hipotecznej. Jest jeden z produktów bankowych w zakresie szeroko rozumianej pomocy finansowej. Rozwiązanie to polega na tym, że potencjalny inwestor pożycza pieniądze na konkretną inwestycję, jaką jest budowa domu lub kupno mieszkania.  W tym momencie warto podkreślić, że alternatywa ta dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego, co w praktyce oznacza, że potencjalny klient może kupić mieszkanie nowo wybudowane, jak i od wcześniejszego właściciela.

 

Podpisując umowę kredytową należy przedłożyć odpowiednie dokumenty potwierdzający zdolność kredytową inwestora, jego majątek, a także fakt, iż środki te dotyczą konkretnej inwestycji. W tym momencie warto podkreślić, że kredyty i pożyczki hipoteczne obłożone są zdecydowanie niższą stopą procentową w porównaniu z pożyczką gotówkową, ponadto dłuższy jest okres kredytowania, który może wynosić nawet trzydzieści lat.

 

Na uwagę zasługuje także fakt, iż udzielający pożyczki bank w dowolnym momencie realizacji inwestycji może zażądać okazania się dokumentami potwierdzającymi realizację konkretnego przedsięwzięcia. Mowa tu przede wszystkim o fakturach i rachunkach za materiały i usługi budowlane tudzież zakup konkretnej nieruchomości. Należy pamiętać, że otrzymane w ramach pożyczki środki muszą być w całości przeznaczone na konkretny cel, w przypadku innych działań, bank ma prawo odstąpić od umowy i zażądać natychmiastowej spłaty zadłużenia.

 

Warto także zaznaczyć, że do momentu spłaty całości kredytu, bank jest współwłaścicielem nieruchomości. W praktyce oznacza to, że nieruchomość jest obciążona hipoteką, czyli w przypadku problemów finansowych inwestora, polegających na zaprzestaniu płatności, bank ma pełne prawo sprzedać przedmiotową nieruchomość, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

 

Wielu inwestorów zastanawia się, czy podczas trwania umowy kredytowej istnieje możliwość sprzedania nieruchomości na rynku wtórnym. Rzeczywistość dowodzi, że istnieje taka alternatywa, aczkolwiek obłożona jest ona szeregiem obwarowań, czyli koniecznością spłaty. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem okazuje się w tej kwestii spłacenie całego zadłużenia w banku tuż sprzedaży domu czy mieszkania. Fakt ten oznacza, że nowy właściciel zyskuje nieruchomość bez jakiegokolwiek obciążenia.

 

Podobne wpisy:

  • Brak podobnych wpisów

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>